ثبت هانا

مشاوره رایگان: ۴۴۲۸۸۳۶۰ (۹۸۲۱+)


ثبت هانا

تعریف برند تجاری (علامت تجاری)

در یک تعریف کلی برند را می‌توان نامی دانست که خریداران را برای خرید تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع هر سازمانی توسط برند خود این اطمینان را به مشتری می‌دهد که می‌تواند توقعات آن‌ها را برآورده کند.
برند یا علامت تجاری معرف محصولات یا خدمات یک سازمان می‌باشد، بنابراین می‌تواند متمایزکننده محصولات آن‌ها از محصولات شرکت های رقیب باشد. اما این موضوع در صورتی درست است که ثبت برند توسط سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری انجام شده باشد، در واقع سازمان‌ها با ثبت برند خود به صورت قانونی نه تنها متمایز می‌شوند بلکه توسط مشتریان به راحتی شناخته شده و در ذهن مشتری برای همیشه جایگاه ثابتی خواهند داشت.

ویژگی‌های یک برند تجاری موفق

  1. شناخت مصرف‌کنندگان
  2. منحصر به فرد بودن
  3. انگیزه و اشتیاق
  4. ثبات و پایداری
  5. ایجاد فضای رقابتی
  6. شناخته شدن
  7. مدیریت صحیح

انواع برند تجاری

ثبت برند تجاری (ثبت علامت تجاری)

صاحبان برند باید با ثبت برند تجاری خود در اداره مالکیت صنعتی، حق استفاده از برند و علامت تجاری را منحصرا در اختیار خود قرار دهند تا کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط شرکت خود را از کالاها یا خدمات سایر شرکتها متمایز نمایند. علامت تجاری قابل انتقال می‌باشد ولی اجازه استفاده از آن به دیگران نیز باید به ثبت برسد. مدت اعتبار ثبت برند برای هر بار١٠ سال می‌باشد که می‌توان با پرداخت مجدد زمان آن را تمدید کرد ولی قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغی خاص را دارد.

انواع ثبت برند

چند نکته درباره ثبت برند

مزایای ثبت برند

شرایط ثبت برند

اگر چه در برخی کشورها هر چیزی به عنوان برند یا علامت تجاری قابل ثبت است. مانند: بو، رنگ، صدا و… ولی در بسیاری از کشورها مانند ایران، برند باید محسوس و قابل تشخیص عینی باشد.

برندها نباید تقلیدی از برند یا علائم تجاری رقیبان خود باشند، زیرا برندهای مقلد شانسی برای به ثبت رسیدن ندارند و در صورت به ثبت رسیدن هم معمولا موفق نخواهند شد.

شرکت هایی که در طراحی برند خود از واژه‌های عام استفاده کرده‌اند، به راحتی به ثبت می‌رسند. به‌عنوان مثال: ترش یک واژه عام برای مزه‌ها محسوب می‌شود.

برخی از علائم تجاری به‌صورت ملی، مذهبی و یا بین‌المللی شناخته شده‌اند و به عنوان نماد یک کشور و یا لشکر می‌باشند، این نوع برندها تنها منحصر به خود این سازمان‌ها و نهادها بوده و نباید در طراحی برند از آن‌ها استفاده شود. البته نمادهایی که به صورت علائم اشتراکی در برخی از اتحادیه‌ها و سازمان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده و یا بهره‌برداری از آن‌ها به‌عنوان الگو ممنوع می‌باشد. مانند: انواع سازمان‌های تایید کننده استانداردهای ملی و کیفی.

برای طراحی یک برند، استفاده از همه‌ی نمادهای طبیعت، شکل‌ها، خطوط و رنگ‌ها مجاز می‌باشد ولی این خطوط و شکل‌ها نباید باعث آشفتگی دیدگاه‌های معمول در جامعه و برداشت نادرست از مفهوم انتزاعی برند باشد. یعنی یک برند در صورت ارائه مفاهیم و دیدگاه‌های خارج از عرفیات و شرعیات جامعه اسلامی ما و یا در صورت استفاده از واژه‌ها و عبارت‌های بی‌ادبانه و تحریک‌کننده به ثبت نخواهد رسید.

هر فرد و یا سازمانی که می‌خواهد برندی را به ثبت برساند، نباید فرد دیگری مدعی ثبت آن باشد زیرا هر برند تنها توسط یک شخص ثبت می‌شود و تنها در صورتی می‌توان برندی را که قبلا به نام دیگری بوده، به نام فرد جدیدی به ثبت رساند که از تاریخ اعتبار آن، مدت‌ها گذشته باشد و صاحب برند تمایلی برای تمدید اعتبار برند خود نداشته باشد و یا به صورت موافقت‌نامه و قرارداد معتبر، حق استفاده از برند دریافت شده باشد، یا اینکه کلا برند از صاحب برند با شرایط مشخص خریداری شده باشد.

صاحبان برند نباید از علائمی استفاده کنند که ذهن خریدار به اشتباه بیفتد. یعنی نباید از علائم گمراه‌ کننده استفاده شود، ثبت این نوع علائم ممنوع می‌باشد. به عنوان مثال: با درج عکس یک گاو بر روی محصولات شیمیایی خود، سعی کنند محصول را طبیعی جلوه دهند.

در نهایت برندهایی موفق خواهند بود که از نمادها و علامت‌هایی استفاده کنند که نمونه آن قبلا وجود نداشته باشد، زیرا مردم هم به این‌گونه علامت‌ها توجه ویژه و دقیق‌تری دارند.

خرید و فروش برند آماده

علامت تجاری که تمام مراحل ثبت آن طی شده و آماده فروش می‌باشد را برند آماده یا برند فروشی می‌گویند. شرکتها و سازمان‌ها با خرید برند آماده در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی می‌کنند زیرا ثبت برند به مجوز فعالیت مانند جواز تاسیس یا پروانه بهره‌برداری نیاز دارد و اگر بخواهیم برند را به شکل لاتین ثبت کنیم به کارت بازرگانی نیز نیاز داریم، در صورتیکه برند فروشی یا برند آماده نه نیاز به اخذ مجوز فعالیت دارد و نه کارت بازرگانی زیرا همه‌ی مراحل اداری آن قبلا طی شده است. بنابراین انتخاب یک برند آماده که تمام مراحل جهت صدور گواهی ثبت را به صورت کامل طی کرده است، می‌تواند برای افرادی که زمان کافی ندارند، تصمیمی هوشمندانه باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

اشخاص حقیقی:

اشخاص حقوقی یا شرکت ها:ثبت شرکت و ثبت برند هانا