ثبت هانا

مشاوره رایگان: ۴۴۲۸۸۳۶۰ (۹۸۲۱+)


ثبت شرکت

شرکت یعنی دو یا چند نفر بر اساس قانون تجارت در سود و زیان کاری با یکدیگر شریک می‌شوند تا به هدف مشترک خود برسند. در واقع ثبت شرکت نوعی قرارداد محسوب می‌شود که تمامی اعضای شرکت باید بر طبق آن عمل کنند. زمانی یک شرکت رسمیت می‌یابد که بر اساس قوانین در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد، در غیر این صورت آن شرکت رسمیت ندارد و هرگونه فعالیت در آن غیر قانونی است و محکوم به ممنوع شدن فعالیت‌ می‌شود.

انواع شرکت های تجاری در ایران

بر اساس ماده ۲۰ قانون تجارت ایران، شرکت های تجاری به ۷ نوع تقسیم می‌شوند:

 1. شرکت سهامی (شامل شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام)
 2. شرکت نسبی
 3. شرکت تضامنی
 4. شرکت مختلط سهامی
 5. شرکت مختلط غیرسهامی
 6. شرکت با مسئولیت محدود
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

همچنین شرکتها را می‌توان به دو دسته‌ی تجاری و مدنی تقسیم‌بندی کرد:

شرکتهای تجاری: به نوعی از شرکت می‌گویند که بر اساس قوانین تجارتی تشکیل می‌شود و تمامی فعالیت‌های شرکت در جهت امور بازرگانی و تجاری می‌باشد که برای رسیدن به اهداف خود یعنی کسب سود و منفعت تلاش می‌کنند.

شرکتهای مدنی: به نوعی از شرکت گفته می‌شود که با تعداد زیادی از مالکین و میزان سهام نقدی و غیر نقدی افراد حقیقی و حقوقی به وجود می‌‌آید و تفاوت آن با شرکت‌های دیگر این است که هر فرد مالک سرمایه خودش است. بنابراین امور شرکت‌های مدنی به صورت مشارکتی اداره می‌شود. هدف شرکت‌های مدنی ممکن است کسب سود و درآمد باشد یا این که به کسب سود و منفعت توجهی نداشته باشند و جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و…  را هدف خود قرار دهند. این شرکت‌ها به دو نوع شرکت‌ صحیح و شرکت باطل تقسیم‌بندی می‌شوند.

مزایای ثبت شرکت

 1. با ثبت شرکت کسب اعتماد مشتریان و شرکتها برای همکاری راحت‌تر می‌شود.
 2. با ثبت شرکت امکان حضور در عرصه‌های بین‌المللی آسان‌تر خواهد بود.
 3. با ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌ها را خواهید داشت.
 4. با ثبت شرکت امکان دریافت وام از بانک‌ها و موسسه های اعتباری آسان‌تر می‌شود.
 5. با ثبت شرکت کسب نمایندگی رسمی از شرکت‌های داخلی و خارجی راحتر می‌شود. همچنین امکان واگذاری نمایندگی به اشخاص و شرکت‌های دیگر وجود خواهد داشت.
 6. با ثبت شرکت از حمایت قانونی برای کسب و کار خود برخوردار خواهید شد.
 7. با ثبت شرکت دریافت جواز کسی و سایر گواهینامه‌ها، استانداردها و مجوزها  آسان‌تر می‌شود.

شرایط عمومی ثبت شرکت در ایران

 1. برای ثبت شرکت حداقل تعداد اعضای شرکت باید دو نفر باشد.
 2. در شرکتهای تجاری، شرکا باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. به عنوان مثال: در دادن سرمایه، انتخاب هیأت مدیره، حضور در مجامع عمومی و … همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.
 3. سرمایه‌ی شرکت به صورت نقد و غیر نقد باید از طرف شرکا تأمین شود.
 4. تقسیم سود و زیان بین شرکا از ویژگی‌های شرکت‌های تجاری می‌باشد. بنابراین همانطور که اگر شرکت سود کند باید به دارایی شرکا افزوده ‌شود. در صورت زیان شرکت نیز این تقسیم باید صورت بگیرد.
 5. شرکت‌های تجاری باید معاملات تجاری و بازرگانی انجام دهند. زیرا اساس آن‌ها بر این موضوع شکل گرفته است.

کدام شرکتها در ایران بیشترین متقاضی را برای ثبت دارد؟

شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی خاص، شرکت تضامنی و موسسه غیر تجاری بیشترین تقاضا جهت ثبت را دارند. سایر انواع شرکت‌ها یا به نوعی منسوخ شده‌اند و دیگر متقاضی جهت ثبت ندارند و یا برای پروژه‌های بزرگ در سطح ملی و بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این میان شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص شناخته‌شده‌ترین نوع شرکت می‌باشند که بیشترین متقاضی ثبت شرکت را به خود اختصاص داده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت بر اساس معیارهای مختلفی مانند “نوع شرکت” ، “موضوع شرکت” ، “میزان سرمایه شرکت” و… تعیین می‌شود. برای آگاهی کامل از هزینه های ثبت شرکت با کارشناسان موسسه حقوقی هانا تماس بگیرید.ثبت شرکت و ثبت برند هانا